×

۷نکته در خصوص مراقبت از پوست

پوست، نوعی سپر دفاعی است که ما را در برابر انواع میکروب ها و بیماری ها محافظت می کند. علاوه بر وظایف متعدد، پوست باعث کنترل دمای بدن و بهبود گردش خون می شود. به همین اعتبارست که مراقبت  پوست، ضرورت فراوانی یافته است. بویژه آنکه پوست با جمال و کمال ظاهری ما ارتباط تنگاتنگی دارد.

 مواد آرایشی بی کیفیت

 

مواد آرایشی یا انواع کرم های بی کیفیت موجب مسدود شدن منافذ پوست شما خواهد شد. در این حالت پوست به تکاپو افتاده و ظهور انواع جوش ها، نتیجه نهائی این اشتباه است. همواره از صابون های قابل اعتماد استفاده کنید. پوست خود را در صبح و شب با آب بشوئید و از اسپری استریل مخصوص پوست استفاده کنید.

 

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست، اقدام ضروری و مهمی است که اغلب مردم بدان اعتنایی ندارند. لایه برداری به دو صورت انجام میگیرد:مکانیکی و شیمیایی. لایه برداری مکانیکی:در لایه بردارهای مکانیکی مواد ساینده ای وجود دارد که مثل سنباده روی سطح پوست کشیده می شوند و سلول های مرده را از روی آن سطح پوست برمی دارند که کمک مهمی برای درمان دارویی مثلا بهبود لک های صورت است.لایه بردار شیمیایی:شامل انواع کرمهای لایه بردار میشود.

 

تغذیه پوست

انواع روغن های گیاهی ارگانیک و طبیعی تاثیری اعجاب آور بر پوست دارد. گزینه های متعددی برای انتخاب وجود دارد.از روغن نارگیل به هنگام صبح و شب به منظور پاکیزه سازی پوست استفاده کنید. پوست شما روزانه به کرم مرطوب کننده نیز احتیاج دارد. میوه و سبزیجات نیز نقش مهمی در تغذیه پوست ایفا می کند.

 

مرطوب سازی پوست

لایه دوم پوست ما اسید هیالونیک (Hyaluronic Acid) از خود ترشح می کند. اما می توان از طریق برخی محصولات نیز بدین عنصر دست یافت. بهتر آنست که با مرطوب نگاه داشتن پوست به جذب اسید هیالورنیک کمک کنید. نوشیدن دو لیتر آب در طول روز باعث مرطوب نگاه داشتن پوست می شود.

 

به پوست خود نیرو دهید

ویتامین ها و انتی اکسیدان ها باعث کاهش التهاب پوست می شود. سعی کنید تا از فرآورده های حاوی ویتامین C D E A و بتاکاروتین استفاده کنید. این عناصر را می توان در چای سبز و انار یافت. هر ۶ هفته یکبار از پاکسازی پوست و ماساژ در کلینیک پوست و زیبایی یا مراکز تخصصی پاکسازی پوست بهره ببرید. در این صورت پوست شما استراحت خواهد کرد و به زودی نتایج آن را خوهید دید.
توت سیاه، انار، میوه های نارنجی نظیر هویج، ماهی سالمون، خامه طبیعی، اسفناج و… دوستان پوست شما هستند. اگر عاشق پوست خود هستید به این مواد غذایی توجه نشان دهید.

 

سم زدایی بدن

بدن خود را از شر سموم خلاص کنید. بازتاب این اقدام در پوست شما قابل مشاهده خواهد بود. عملیات هضم غذا و فعالیت صحیح کبد و کلیه ها به تغذیه سالم بستگی دارد. سمومی که بشکل طبیعی دفع نشود بر فیزیک ظاهری شما یا همان پوستتان تاثیر خواهند گذاشت. اختلال گوارشی و یبوست، دو روی یک سکه محسوب می شوند. تنها کاری که شما باید انجام دهید آن است که روزانه با کمک تدابیر ساده ای به فعالیت سم زدایی بدن خود کمک کنید. به مقدار کافی آب سالم بنوشید، مواد غذایی حاوی فیبر مصرف کنید و ترجیحا رژیم غذایی تان فاقد شکر باشد.

 

خواب و استراحت

خواب و استراحت دو فاکتور ضروری برای همگان و بسیار مهم تر از آن چیزی است که برخی تصور می کنند. روزانه فرصتی را برای استراحت و تنفس بشکل صحیح اختصاص دهید. ۷ ساعت را برای خواب عمیق در نظر بگیرید. از ورزش بویژه یوگا غافل نشوید زیرا تمرینات یوگا زمینه خواب سالم و عمیق را فراهم می کنند و طبعاً این فرایند به سلامت پوست شما کمک می کند.